نقشه سایت یا sitemap چیست؟ تاثیر سایت مپ بر سئو

2017/07/09| صادق ارجمند

اگر تا الان در ارتباط با sitemap چیزهایی شنیده اید اما هنوز به نقش آن در بهینه سازی سایت واقف نشده اید پیشنهاد می کنم این مقاله را در ارتباط با نقشه سایت و تاثیر آن بر Seo را مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید حتما در قسمت نظرات بیان کنید

نقشه سایت یا Sitemap چیست؟

چندین سال است که اهمیت وجود نقشه سایت یا Sitemap برای سئوکارها و مدیران سایت ها روشن شده است. در ابتدا طراحان سایت مپ بیشتر روی گوگل تمرکز داشتند اما از حدود 5 سال پیش که موتور جستجوی bing هم بخش وبمستر تولز خود را راه انداخت بحث نقشه سایت حالت عمومی تری پیدا کرد. سایت مپ یا Sitemap فایلی است با فرمت xml که تمامی لینک های سایت شما را به صورت کاملا منظم و هوشمندانه ای به موتورهای جستجو معرفی می کند. موتورهای جستجو از طریق این نقشه می توانند از لینک ها و صفحات جدید سایت شما، آپدیت ها، تصاویر و … سایت شما باخبر شوند و به سراغ اون صفحات برن و اونا رو بررسی و ایندکس کنند.

در ایجاد فایل sitemap.xml فاکتوری به نام اولویت بندی وجود دارد. یعنی شما باید در نقشه سایت خود به گوگل یا سایر موتورهای جستجو اعلام کنید که چه صفحاتی از سایت شما برای index شدن اولویت بیشتری دارند و نیاز است که بیشتر مورد توجه google قرار گیرند. این فاکتور اولویت بندی به 2 قسمت تقسیم می شود. قسمت اول اولیت صفحات براساس عددی بین 0.1 تا 1 است و قسمت دوم اولیت بندی براساس پیشنهاد زمان سرزدن موتورهای جستجو به آن است. در استفاده از این فاکتورها باید واقع بین باشید و از اولویت بندی افراطی بپرهیزید. در اولویت بندی نوع اول شما باید عددی نزدیک به 1 را برای صفحاتی که بیشتر مورد تغییر واقع می شوند قرار بدید و صفحاتی را هم که خیلی تغییر نمی کنند را هم نزدیک به 0.1 قرار دهید. برای مثال پیشنهاد می شود اولیت 1 را برای صفحه اصلی سایت، اولیت 0.7 را برای دسته بندی ها و اولویت 0.1 را برای صفحات ثابت قرار دهید. در اولویت بندی نوع دوم هم باید درست مانند نوع اول عمل شود؛ یعنی برای مثال اگر روزانه مطلبی را در صفحه اصلی سایت خودتون منتشر می کنید اولیت بررسی روزانه را برای این صفحه در نقشه سایتتون قرار بدید و برای صفحه تماس باما اولیت بررسی ماهانه

توجه داشته باشید که حتما نیاز نیست که خود شما طراح sitemap خودتون باشید، باتوجه به CMS که از آن استفاده می کنید پلاگین هایی نوشته شده است که به صورت خودکار این نقشه سایت را برای شما تهیه و منتشر می کنند، برای مثال در وردپرس جندین پلاگین برای این امر نوشته شده است که پیشنهاد ما استفاده از پلاگین Google XML Sitemaps می باشد. تمامی فاکتورهایی رو که در بالا خدمتتون عرض کردم رو می تونید به سادگی در قسمت تنظیمات این plugin اعلام کنید و سپس لینک اون رو به گوگل یا موتورهای جستجوی دیگر معرفی کنید.

تا اینجا با سایت مپ آشنا شدید اما این نیمه ماجرا است! برای هر وبمستری واجب است که از ابزار Webmaster Tools گوگل و بینگ استفاده کند. در این ابزار آنلاین شما باید نقشه سایتتون رو ثبت کنید. بعد از ثبت باید به صورت مرتب و بعد از هر اعلام تغییری در سایت، نقشه سایتتون رو آپدیت کنید و همینطور اگر در ابزار وبمسترتولز با اروری مواجه شدید آنها را بررسی  و سریعا رفع کنید.

اگر صاحب وبلاگ باشید حتما می گویید ما که توانایی طراحی نقشه سایت در وبلاگ خودمون رو نداریم و نقشه سایت برای وبلاگ ها هم با اهمیت است ؟ باید خدمتتون عرض کنم که این طور فکر نکنید و برای وبلاگ ها هم می شود سایت مپ طراحی کرد اما بهترین راه و آسان ترین راه استفاده از صفحه Feed یا Atom وبلاگتون به عنوان نقشه هست. این صفحات قابلیت این را ندارند که تنظیمات خاصی رو روی آنها پیاده کنید اما از هیچی بهتر است!

به صورت خلاصه باید خدمتتون عرض کنم که سایت ها بدون سایت مپ مانند دستگاهی هستند که دفترجه راهنما ندارد و شما باید با آزمون و خطا کار با آنها را یاد بگیرید، مطمئن باشید موتورهای جستجو حوصله این کار را ندارند و حتما با واکنش منفی علیه سایت خودتون مواجه خواهید شد!

Categories: SEO ( سئو ), مقالات ( آموزش سئو و بهینه سازی )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*