دامنه خوب برای سئو چه ویژگی هایی دارد؟

2017/07/03| صادق ارجمند

سئو دامنه مسئله ای است که عموما مورد توجه قرار نمی گیرد! اما باید توجه داشته باشید که دامنه ها هم می توانند برای سئو و بهینه سازی سایت نقش کلیدی را ایفا کنند. دامنه ای که شما برای سایتتون خریداری می کنید باید دارای پارامترهایی باشد که به چند مورد از آنها در زیر اشاره می کنیم

 

1- زمان انقضای دامنه شما برای سئو تاثیرگذار است:

دسترسی به اطلاعات whois دامنه های مختلف کار پیچیده ای نیست پس نباید تصور کنیم که گوگل نمی تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد. بر اساس زمان باقیمانده تا منقضی شدن دامنه سایت ها، گوگل ارزش سایت رو می تواند تخمین بزند. البته همه می دانیم که اگر از سایتمون راضی باشیم حتما دامنه آن را تمدید می کنیم اما معیار گوگل این نیست، طبق نظر گوگل اگر سایت شما برای شما با اهمیت باشد باید دامنه آن را برای چندین سال آینده پیشاپیش تمدید کنید، از نظر گوگل سایتی که دامنه آن قرار است تا 3 ماه دیگر منقضی شود سایتی رو به افول است اما سایت هایی که برای مثال دامنه آنها تا 5 سال آینده تمدید شده اند نشان دهنده آن است که مدیران آن سایت برای آن برنامه هایی دارند و روی آن سرمایه گذاری شده است؛ پس پیشنهاد ما تمدید دامنه در بازه های بیشتر از 3 سال است.

 

2- عمر زیاد دامنه تاثیر مثبتی بر روی سئو می گذارد

براش شروع طراحی و پیاده سازی یک سایت امروز هم دیر است چون قدمت سایت هم برای گوگل ارزشمند است! البته این به این معنی نیست که کسی که دامنه ای را 10 ساله پیش خریده است اگر سایتی را راه اندازی کند رتبه بهتری کسب خواهد کرد! خیر اینطور نیست، چون معیار عمر دامنه برای گوگل فعال بودن سایت است، یعنی اگر شما سایتی را مانند دیجی کالا راه اندازی کنید و همانند آن روی سئوی سایتتون کار کنید هیچ وقت بهتر از آن نخواهید بود زیرا عمر دیجی کالا برای گوگل بیشتر است و برای بهتر بودن باید بهتر از دیجی کالا روی بهینه سازی سایتتون کار کنید.

 

3- وجود کلمات کلیدی در دامنه

این فاکتور حقیقتا فاکتوری است که در بعضی از موارد مفید هم و در بعضی از موارد تاثیری نخواهد داشت، اگر شما سایتی دارید که برای دانلود فیلم استفاده می شود بهتر است از کلماتی نظر Film یا Download در نام دامنه استفاده کنید، اما اگر صاحب دامنه ای هستید که این ویژگی ها را با توجه به محتوای سایتتان را ندارد خیلی جای نگرانی نیست چون این فاکتور بیشتر مناسب سایت ای انگلیسی زبان می باشد.

 

4-بررسی تاریخچه دامنه:

قبل از خرید هرگونه دامنه حتما سوابق قبلی آن دامنه را بررسی کنید! این فاکتور بهینه سازی سایت متاسفانه توسط خیلی از وب مسترها و سئوکارها مورد توجه قرار نمی گیرد و به آن اهمیت داده نمی شود اما باید بدونید که بررسی تاریخچه دامنه ی یک وب سایت مهم ترین کار برای سئوی دامنه یک سایت است! حتما می پرسید چرا؟! دلیل این موضوع این است که گوگل هر چندماه یکبار اطلاعات whois دامنه های مختلف را ثبت و در سرورهای خود ذخیره می کند، حال امکان دارد که چندسال قبل فردی با دامنه ای که قصد خریدش را دارید سایتی را ایجاد کرده باشد و با عملکرد اشتباهش باعث شده باشد که گوگل دامنه اش را بلاک یا پنالتی کند، در این صورت دیگر نباید انتظار داشته باشید که این دامنه برای شما مفید واقع شود! پشینهاد سئوویچ استفاده از وب سایت web.archive.org است. شما از طریق این سایت می تونید تاریخچه دامنه های مختلف رو به صورت کامل مشاهده و بررسی کنید.

 

5- استفاده از دامنه های .ir :

در سال های اخیر الگوریتم گوگل قابلیت این را پیدا کرده است که بر اساس موقعیت IP هر کاربر، سایت های متناسب با او را در نتایج گوگل به آن نمایش دهد. یعنی گوگل بر اسای IP و پارامترهای دیگر متوجه می شود که شما در ایران هستید و درحال سرچ یک کلمه فارسی هستید، پس طبیعتا شما به دنبال نتایج فارسی هستید و سایت هایی که دامنه .ir دارند هم مربوط به ایران و زبان فارسی هستند پس برای نمایش به شما در اولویت هستند. پیشنهاد سئوویچ برای شما استفاده از دامنه های .ir است چون به صورت پیشفرض یک پله بالاتر از سایت های دیگر قرار خواهید گرفت و این یک برگ برنده برای شماست

Categories: SEO ( سئو ), مقالات ( آموزش سئو و بهینه سازی )

One thought on “دامنه خوب برای سئو چه ویژگی هایی دارد؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*